Újkőkori emberek a Tócó-völgyben (Kr.e. 3500-2500)
A jégkorszak elmúltával több ezer évnek kellett eltelnie, amÃg a mai Észak-Tiszántúl
az emberek letelepedésére megfelelő területté vált. A Tócó vidéke különösen alkalmas volt a megtelepedésre:
a, A földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkozó emberek számára az akkor még bÅ‘vizű Tócó és a Józsa-ér kellÅ‘ mennyiségű vizet biztosÃtott, A vÃzben sok volt a hal, a nádasokban pedig a vÃzimadár.
b, A Tócó-menti partok, dombok 5-10 méterrel emelkednek a vÃz szintje fölé, az ide épÃtett lakóházakat tehát nem fenyegette az árvÃz veszélye.
c, A közeli erdÅ‘k tüzelÅ‘t, épületfát biztosÃtottak a megtelepedÅ‘k számára, akik bizonyos szinten a korábbi gyűjtögetÅ‘ és vadászó életmódot is folytatták, hiszen az erdÅ‘ vaddal, madárral, gyümölcsfélékkel, gombával gazdagÃtotta az egyébként meglehetÅ‘sen egyhangú étrendjüket. A sűrű erdÅ‘ biztonságot nyújtott alkalmi ellenséges támadások idején.
d, A Tőcótól nyugatra elterülő termékeny puszta kiváló terület volt szántásra-vetésre és háziállatok legeltetésére.
e, A Tócó-parti telepek között egészen korán kialakult az észak-déli irányú összekötÅ‘ út, a mai 35-ös országút elÅ‘zménye. Ez lehetÅ‘vé tette a más törzsekkel való kapcsolatteremtést, majd késÅ‘bb a távolabbi vidékekkel a cserekereskedelmet, de harcok idején veszélyt is jelenthetett, hiszen megkönnyÃtette az ellenség tájékozódását, a váratlan rajtaütéseket.