A Tócó-völgy történelmi múltja
A Tócó-völgy kultúrtörténete igen gazdag. Ennek oka az, hogy megfelelÅ‘ életteret találtak itt Å‘seink. A jégkorszak után az Alföldön megtelepülÅ‘ emberek az árvÃznél magasabban fekvÅ‘ helyre épÃtkeztek és árvÃz idején ide menekÃtették állataikat, ide hozták a megtermett élelmet. A Tócó-völgy legnagyobb földműve a Zeleméri földvár.
KésÅ‘bb megváltozott a klÃma, csökkent a csapadék, kialakult a kontinentális éghajlat, az itt elÅ‘ rézkori emberek áttértek a pásztorkodásra. A sÃrmaradványok igazolják, hogy a Tócó völgyében található halmok (kurgánok) nem a népvándorlás korában, hanem jóval elÅ‘bb, a rézkorban keletkeztek. A rézkort a bronzkor váltotta fel. EzekbÅ‘l az idÅ‘szakokból számos leletet találtak itt.
A Tócó-völgyében találták meg a Csege-halom közelében 1858-ban a világhÃrűvé vált “hajdúböszörményi bronzkincset”. A honfoglaló magyarság a Tócó-völgyet hamarabb megszállta, mint Debrecen belvárosát és számos kis települést hozott létre, amelyeknek nagy részét a tatár majd a török elpusztÃtotta. Ilyen kis települések voltak: Zelemér, Szent-György, Monostor, Szent-Pál, Macs, Lomb, Debrecen, Torna, Szent-László, Kamarás, Szepes, Pócs, Sáránd